Penzion Sýpka Rovensko

Děkujeme vám za zájem o naše včelí svíčky a věříme, že čas strávený s nimi bude pro vás přínosem!

Jak správně používat včelí svíčky

1. Svíčku umístěte na nehořlavý podklad nebo svícen.
2. Zapalte knot ve svislé poloze. Nedoporučujeme zapalovat svíčku nakloněnou v ruce nebo připalovat o jinou svíčku, často v tomto případě dochází ke krátkému zadehtování.
3. Umístěte svíčku na místo, kde neproudí vzduch. Proudící vzduch bude plamen rušit a může docházet i k dehtování. Ideální stav je, pokud svíčka hoří klidným plamenem.
4. Nechte svíčku rozhořet pokud možno až do okrajů. Menší svíce cca 2 hodiny a vetší 3 až 4 hodiny. Pokud se svíčka zapaluje na příliš krátkou dobu, tak se při opětovném zapálení může začít tvořit tunel a knot se může začít topit.
5. Pokud je plamen příliš velký, nebo se vám na špičce knotu udělá bambulka, svíčku zhasněte a knot zastřihněte ideálně na cca 5 mm. Obdobně je dobré zakrátit knot, pokud budete znovu zapalovat svíčku, která již byla zapálena.
6. Pokud je plamen příliš malý a knot se ve vosku „topí“, odlijte část rozpuštěného vosku stranou a svíčka bude hořet o poznání lépe.
7. Pokud uvidíte, že je knot na některou stranu nakloněný příliš, tak můžete knot narovnat nebo poupravit. Může propálit stěnu svíčky, takže by pak samovolně vytékal vosk.

Nakonec důležitá věc je správné zhasínání svící. Ideální je svíčku přiklopit a plamen udusit nebo můžete knot ohnout (pomocí špejle nebo použité sirky) a ponořit do vosku a následně ho zase narovnat. Rozhodně nedoporučujeme svíčky sfoukávat, protože knot bude ještě několik sekund doutnat a smrdět. V nejhorším případě může dojít ke zpopelnatění knotu vlivem žhavého konce knotu.

Pár dalších informací

Můžete se setkat s takzvaným „květem včelího vosku“, který vzniká na povrchu svíčky a projevuje se jako „šedo-bílý povlak“. Vzniká kontaktem včelího vosku s okolní nízkou teplotou. Nelekejte se, dá se jednoduše odstranit působením tepla. Svíčku stačí ofouknout například teplým vzduchem z fénu, tak aby se nezačala rozpouštět a bude jako nová.

Dále má na včelí vosk velký vliv sluneční světlo. V dřívějších dobách se včelí vosk dával v úzkých plátech na sluníčko na několik letních dní, aby zbělal a mohly se z něj vyrábět kostelní a chrámové svíce, které musely být bílé barvy. Pokud tedy nechcete, aby svíce zbělaly, tak je nevystavujete slunečnímu svitu. Třetím vzhledovým aspektem je tmavnutí včelího vosku díky oxidaci. To je jev, kterému nelze zabránit a každá várka vosku reaguje v odchylce od původní barvy jinak. Probíhá velmi pomalu, a tudíž se nemusíte obávat, že vám svíčka nevydrží desítky měsíců v krásné, zářivé barvě. Oxidační jev je znát i u vůně včelího vosku. Po několika týdnech až měsících svíčky snižují intenzitu medové vůně. Opět se tato vlastnost dá oživit zapůsobením přímého tepla na povrch svíčky.

Přejeme vám krásné dny a večery se svíčkami plné pohody!

Vojta a Myrith